Curs valutar BNR azi

Cursurile de referință oficiale ale Băncii Naționale a României, din joi, 22 octombrie 2026. Fiecare monedă are propria pagină cu convertor, grafic pe 2 ani și istoricul zilnic. English

100,00 EUR = 534,85 lei

Grafic și istoric EUR – RON →
Moneda1 unitate în leiVariație
EUR euro5,3485+0,35%
USD dolar american4,7640+0,32%
GBP liră sterlină6,3851+0,35%
CHF franc elvețian5,8104+0,97%
MDL leu moldovenesc0,265400+0,23%
HUF forint maghiar0,014606+0,21%
PLN zlot polonez1,2239+0,25%
CZK coroană cehă0,220400+0,41%
TRY liră turcească0,095800+0,10%
UAH hrivnă ucraineană0,105700+0,28%
RSD dinar sârbesc0,045500+0,22%
JPY yen japonez0,030371+1,13%
CAD dolar canadian3,3989+0,58%
AUD dolar australian3,3430+0,19%
CNY yuan chinezesc0,714000+0,38%
SEK coroană suedeză0,481300+0,35%
NOK coroană norvegiană0,509400+0,51%
DKK coroană daneză0,715600+0,35%
INR rupie indiană0,050200-0,20%
BRL real brazilian0,947400+0,32%
MXN peso mexican0,253400-1,29%
ZAR rand sud-african0,289000-0,10%
AED dirham EAU1,2972+0,33%
EGP liră egipteană0,087100-0,34%
HKD dolar Hong Kong0,607800+0,43%
IDR rupie indoneziană0,00026500+0,38%
ILS shekel israelian1,5361+0,04%
KRW won sud-coreean0,00360300+0,47%
MYR ringgit malaezian1,1668+0,25%
NZD dolar neozeelandez2,7095+0,32%
PHP peso filipinez0,075100+0,27%
SGD dolar singaporez3,7312+0,40%
THB baht thailandez0,141300+0,07%
ISK coroană islandeză0,039269+0,35%

Sursa: Banca Națională a României, cursuri de referință publicate în jurul orei 13:00 în fiecare zi bancară. Cursurile de referință sunt informative; băncile și casele de schimb cumpără și vând la propriile cursuri. Nu este un sfat financiar.